fbpx

Hoiu-laenuühistul on alati missioon

Hoiu-laenuühistul on alati missioon

Missioon tundub olema üks ärakulutatud sõna – iga äriühing rõhutab selle kaudu väärtuseid, mille eest seisab. Ühistute puhul on see aga oluline. Kui tavalisel firmal, näiteks kommertspangal, on olemas omanikud, kelle ärihuvides see ettevõte töötab, siis ühistud kuuluvad teadupärast liikmetele endile ja puudub omanikering, kes selle pealt kasumit teenib. Igal ühistul on seetõttu olemas mingi sisuline eesmärk ja tegevus, mille jaoks ta loodi.

Korteriühistud on loodud kortermaja haldamiseks, põllumajandusühistud on loodud kalli tehnika majandamiseks, mida igal talul eraldi oleks kallis soetada. Ja hoiu-laenuühistud on loodud selleks, et kokku saaks hoiustajate vaba raha ning kapitali vajavad projektid. Ehk siis lihtsustatult – hoiustajad panevad oma raha ühistusse ning ühistu laenab selle välja.

Kuid lisaks sellele üldisele tööpõhimõttele on igal hoiu-laenuühistul ka mingi täpsem teema, millega just see ühistu tegeleb. Mõni on loodud teatud piirkonnas tegutsemiseks. Mõni teine peamiselt eraisikute jaoks, kolmas jällegi ettevõtjate tarbeks.

Kuigi reklaame vaadates võib tekkida mulje, et hoiu-laenuühistute vahel toimub justkui enampakkumine – kes maksab suuremat hoiuseintressi – siis tegelikult see päris nii ei ole. Intress, mida ühistu saab hoiustajatele pakkuda, peegeldab alati mingil määral ka seda, kuhu ühistu selle raha ise edasi paigutab ja kellele laenab. Loomulikult on hoiustaja jaoks määrav, kui palju ta teenib – puhtalt heategevuse eesmärgil ei hakka ju keegi väiksema intressiga leppima ainult selleks, et seeläbi mingit paremat valdkonda toetada. Küll aga võib intressi suurus sõltuda teatud juhtudel sellest, kui suure riskitasemega kohtadesse see raha edasi paigutatakse.

Kes on ise pidanud laenu võtma, see teab, et mida kindlam on tema projekt ja mida kõrgem on tema usaldusväärsus, seda madalama intressiga laenu on tal võimalik saada. Ja lihtne matemaatika ütleb, et laenuintress peab olema veidi kõrgem kui hoiuseintress, et katta laenuasutuse tegevuskulud – panga puhul lisaks ka omanike kasum.

Täna ükski hoiu-laenuühistu teadaolevalt SMS-laenu ei paku, aga sellise ärimudeli korral oleks kindlasti võimalik pakkuda praegustest veelgi kõrgemaid hoiuseintresse – iseasi, kui palju hoiustajaid tahaks ja julgeks oma raha sellisesse masinasse paigutada. Ka täna tuleb igasse pakutavasse hoiuseintressi süveneda. Kui hoiuseintress on suurem kui keskmise väikelaenu oma, peaks hoiustaja koheselt uurima, missuguse riskiastmega kohtadesse see hoiuseraha päriselt paigutatakse.

Kodumaa Kapitali HLÜ peamised laenukliendid on kodumaised ettevõtjad, kelle äriplaanidesse ja laienemiskavadesse me eelnevalt põhjalikult süveneme. Me laename raha välja nii, et see paigutataks Eestisse, see raha kasvaks siinsamas Eestis ja ka tulu jääks Eestisse. See ei lisa ainult kindlustunnet hoiustajatesse, vaid ka riigile laiemalt. Sest nagu me möödunud kevadest õppisime – maailm on ettearvamatu ning kodumaine ettevõtlus on oluline osa siinsest kultuurist ja julgeolekust.

Loomulikult väärtustame oma hoiustajaid, kes selle kõik võimalikuks teevad, ning pakume neile väärilist intressi. Paigutage oma vaba raha ühistusse, mis paneb selle kasvama siinsamas – meie ümber.