fbpx

Igal kapitalil on kodumaa!

Igal kapitalil on kodumaa!

Mida tähendab Kodumaa Kapitali HLÜ uus hüüdlause “Igal kapitalil on kodumaa”?

Veel paar-kolmkümmend aastat tagasi oli välisinvesteering üks selline võlusõna, mis avas uksed ning rullis lahti punased vaibad. Välisinvesteering võimaldas ehitada varemetest üles ilusad vabrikud ning tuua kaasaegset hingamist meie nõukogudeaegsesse tööstusesse. Tookord öeldi, et kapitalil ei ole rahvust ning Eesti oli rõõmus, et sai lõpuks olla osaks suurest maailmaturust.

Aeg on siiski näidanud, et kapitalil on rahvus ja kodumaa täiesti olemas. Ajapikku, kui ka Eesti enda ettevõtjatele kuuluvad ärid tuule tiibadesse said, hakkas väliskapital ka neid himustama ning väga paljud tulusad suurettevõtted, sealhulgas ka mitmed kommertspangad, osteti välisomanike poolt ära. See tähendas, et väliskapital ei loonud enam midagi uut, vaid ostis endale juba toimiva ettevõtte, nii et eestlase osaks jäi vaid palgatöö.

Tihti oli välisomanikel ka võimalus liigutada kontsernisiseselt rahasid nii, et äritegevusega seotud maksud laekusid mitte Eestisse, vaid nende koduriiki.

Avatud turg on positiivne nähtus ning vaba ettevõtlus on suur rikkus. Siiski peame mõistma, et iga kapitali eesmärk on teenida tulu. Ja seetõttu on oluline, et võimalikult palju Eestis sündinud ettevõtteid, häid ideid ja innovatsiooni leiaks oma kapitali siitsamast Eestist! Siis jääb ka sellest ettevõtlusest tekkinud tulu Eestisse, siinsetele inimestele ja kogukondadele.